Staff and Administration

Administration

  • Dr. Dennis Shipp — Superintendent
  • Mr. Shaun Kidder — PK-12 Principal
  • Mr. Craig Newcomb — Activities Director
  • Haley Munter — Guidance Counselor

Office Staff

  • Mrs. Brenda High — Book Keeper
  • Mrs. Steph Edgren — Office Manager

Secondary Faculty

  • Mrs. Jennifer Kaps — 7-9 Language Arts/9-12 Yearbook
  • Mr. Bruce Chesterman — 10-12 Language Arts
  • Haley Munter — Foreign Language — Spanish
  • Mrs. Amy Schutz — 9-12 Mathematics
  • Mr. Kevin Lavene — 5-9 Mathematics/7-8 Physical Education
  • Mrs. Sara Scholz — 7-12 Science
  • Mr. Mark Dethlefs — 7-12 Social Studies
  • Mr. Craig Newcomb — Business/Technology
  • Mr. Bill Ford — Industrial Technology
  • Mrs. Samantha Lavene — Agriculture/FFA
  • Mrs. Colette Dethlefs — Health/Physical Education
  • Mr. Steve Colfack — Weight Training/Physical Education
  • Mrs. Lisa Mason — High School Resource/Technology
  • Mr. Scott Schwarz — 7-12 Art Education
  • Mrs. Amanda Kidder — 7-12 Music Education
  • Mrs. Stephanie Dannehl — Media/Tech Integration Specialist
  • Ms. Jenna Kuck — High School Resource Para-Educator

Elementary Faculty

  • Ms. McKenna Howard– Pre-School
  • Mrs. Tammy Bojoruez — Pre-School Para-Educator
  • Mrs. Lindsey Robison — Kindergarten
  • Mrs. Genia Schoene — Kindergarten Para-Educator
  • Mrs. Sheila Philips — First Grade
  • Mrs. Jenna Moench– Second Grade
  • Mrs. Shauna Wilken — Third Grade
  • Mrs. Michelle Samuelson — Fourth Grade
  • Mrs. Katie Holland — Fifth Grade
  • Mrs. Shelby High — Sixth Grade
  • Mrs. Jana Nation — Elementary Resource
  • Mrs. Karma Hickey — Title I/ELL
  • Mr. Scott Schwarz — Art Education
  • Mrs. Amanda Kidder — Music Education
  • Mrs. Colette Dethlefs — Elementary Physical Education
  • Mrs. Stephanie Dannehl — Media/Tech Integration Specialist
  • Mrs. Roseanna Meyer — Media Center Aide
  • Mrs. Kathy Renken — Elementary Computer Para-Educator
  • Mrs. Joanne Felix — Special Education – ESU 11
  • Mrs. Teresa Shipp — Resource Language Specialist — ESU 11
  • Mrs. Amber Kenney –Speech and Language Pathologist – ESU 11
  • Mrs. Amanda — Special Education Para-Educator
  • Mrs. Martha Hock — Special Education Para-Educator
  • Mrs. Emily Mumm– Special Education Para-Educator
  • Mrs. Felicia Alexander -Special Education Para-Educator
  • Mrs. Heather Warnken – Special Education Para-Educator
Print Friendly, PDF & Email

News and Information about BCS schedules and activities.